Munkensdam Munkensdam Gymnasium  

Forside     Skole     Personale     Studentereksamen     Undervisning     Brobygning     Optagelse     Intranet og mail     Gamle elever

 

 Tilbage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auschwitzdag

Hvordan kan udviklingen af fjendebilleder føre til livsfarlige modsætninger og i sidste instans folkedrab? Det var temaet for årets Auschwitzdag, som i det syd- og sønderjyske blev afviklet på IBC Aabenraa den 19.1. med deltagelse af 2z og 3c fra Munkensdam. Eleverne hørte her Sasha Zilic give en intens øjenvidneskildring af sine oplevelser under de etniske udrensninger i Bosnien i 1990erne og sit efterfølgende ophold i ikke mindre end syv flygtningelejre i Danmark.

Eleverne deltog herefter sammen med elever fra andre gymnasier i hver to workshops om forskellige temaer i relation til folkedrab. Emnerne spændte vidt: fra udfordringen ved at være tysk efter Holocaust, over forholdet mellem hutuer og tutsier i Rwanda, til forestillinger om de andres maskulinitet som baggrund for folkedrab!

Auschwitzdagen er et stort tilløbsstykke på landets gymnasier; i år er der 2900 tilmeldte, men kun plads til 2100. Godt vi nåede det.

Carsten Lykke-Kjeldsen

Se mere på: www.gymnasieskolen.dk/article.dsp?page=23595 og www.folkedrab.dk

 

 

udskriv opdateret 27-01-2010

Munkensdam Gymnasium ● Tøndervej 100 6000 Kolding ● Tlf. 76 60 30 60 ● Fax 76 60 30 61 ●